گنبد سلطانیه زنجان ۳۹ اسلاید (پروژه معماری اسلامی)


در حال بارگذاری
۲۲ مرداد ۱۳۹۶
پاورپوینت
1.5 MB
39 اسلاید
406 بازدید
۳.۰۰۰ تومان
خرید

دانلود پروژه درس آشنایی با معماری اسلامی با موضوع گنبد سلطانیه زنجان

۳۹ اسلاید  

گنبد سلطانیه زنجان

گنبد سلطانیه :

–گنبد عظیم سلطانیه درحال حاضر در بین خانه های خشتی سلطانیه همچون نگینی می درخشد وگوشه ای از هنر ومعماری را به عالمیان عرضه می دارد .

–سبب ایجاد گنبد سلطانیه

–درمورد علل احداث این بنا در تواریخ چنین آمده است : اولجایتو پس از طرح شهر سلطانیه تصمیم گرفت که به تقلید از آرامگاه برادرش غازان خان آرامگاه رفیع و با شکوهی برای خود بسازد . بهمین جهت برای برپایی این آرامگاه ، هنرمندان از هر سوبه سلطانیه آمدند تا یکی از شاهکارهای عظیم دوره مغول رابه منصه ظهور برسانند . بنای گنبد سلطانیه درسال ۷۰۲ ه براساس طرح آرامگاه غازان خان که آن نیز از بنای آرامگاه سلطان سنجر درمرو الهام گرفته ، ساخته شده بود با این تفاوت که پلان آرامگاه سلطان سنجر مربع ، وپلان گنبد سلطانیه هشت ضلعی است . اگرچه تا حد زیادی معماری آرامگاه سلطان سنجر در بنای سلطانیه تاثیر گذاشته بود لیکن جنبه های ابتکاری در بنای اخیر بحدی است که آنرا بصورت یکی از شاهکارهای هنر ومعماری ایران در آورده است که بعدها نمونه والگویی برای احداث تعداد زیادی از ابنیه این دوره شد .

  • ( ناگفته نماند که معمار گنبد سلطانیه شخصی به نام سید علی شاه بود ) .

  • ظاهراً هنگامی که اولجایتو امر به احداث آرامگاه خود کرد ، هنوز یکی از مذاهب اسلام رابعنوان مذهب رسمی انتخاب ننموده بود وی تقریباٌ درسال ۷۰۹ یعنی موقعیکه کار ساختمانی گنبد سلطانیه روبه اتمام بود سفری به عراق نمود وتربت پاک امام حسین (ع) وحضرت علی (ع) را درکربلا ونجف زیارت کرد . بنا به قولی براثر تشویق وترغیب علما وروحانیون بزرگ شیعه که در آن زمان در دستگاه حکومتی صاحب منزلتی بودند اولجایتو مذهب تشیع رابعنوان مذهب رسمی پذیرفت وبعد از مدتی تصمیم گرفت که آرامگاه خود رابه ائمه اطهار اختصاص دهد . بدین منظور قصد انتقال اجساد مطهر آنان رابه سلطانیه داشت تا بر رونق تجاری واهمیت مذهبی پایتخت جدید التاسیس خود بیفزاید ، لذا دستور داد تا تزئینات داخلی بنا را که تا آن روز انجام نگرفته بود طوری بپردازند که در آن شعائر مذهب تشیع به خوبی مور استفاده قرار گیرد . بهمین جهت بود که کلمه علی بطور مکرر با کاشی درمتن آجر نوشته شد . درهمین اوان سلطان محمد خدا بنده دستور ساختن آرامگاهی ساده برای خود در جنب گنبد اصلی را صادر کرد که به گفته مورخین این بنای آجری ظرف چند هفته به اتمام رسید.

گنبد سلطانیه زنجان

  راهنمای خرید:
  • پرداخت با کلیه کارتهای بانکی عضو شتاب امکانپذیر است.
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد. همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • لینک دانلود امکان 10 بار دانلود در 48 ساعت آینده را دارد، لذا باید طی 48 ساعت آینده نسبت به دریافت کامل فایل اقدام نمایید. پس از اتمام بازه 48 ساعتی، فایل فوق به صورت خودکار از روی سرور پاک شده و دریافت شده تلقی می شود.
  • در صورت وجود هر گونه مشکل در فایل دانلود شده، حداکثر تا 24 ساعت، از طریق تماس با ما اطلاع دهید تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.