مطالعات اقلیمی شهر مشهد ۶۳ اسلاید (تنظیم شرایط محیطی)


در حال بارگذاری
۱۱ شهریور ۱۳۹۶
پاورپوینت
9.3 MB
63 اسلاید
۴.۰۰۰ تومان
خرید

دانلود پروژه درس تنظیم شرایط محیطی با موضوع مطالعات اقلیمی شهر مشهد ۶۳ اسلاید

مطالعات اقلیمی شهر مشهد

معرفی شهرستان مشهد

شهر مشهد مرکز شهرستان مشهد در براورد سال ۱۳۷۷ ، محدوده ای به وسعت ۱۸۵ کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده است  که در شمال شرقی استان خراسان رضوی قرار دارد و پیش بینی میشود تا سال ۱۳۹۵ به حدود ۲۴۵ کیلومتر مربع برسد . این شهر در ۳۶ درجه و ۱۷ دقیقه عرض شمالی و ۵۹ درجه و ۳۶ دقیقه طول شرقی نسبت به مبدا گرینویچ واقع شده است .

ارتفاع این شهرستان از سطح آبهای آزاد حدود ۹۵۸ متر است .

مطالعات اقلیمی شهر مشهد

ارتفاعات و دره ها

دشت مشهد با دو رشته کوه موازی با جهت شمال غربی – جنوب شرقی محصور شده است. رشته کوه هزار مسجد که ادامه ارتفاعات کپه داغ است در شمال این دشت واقع شده و دارای کوه های با ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر است .

ارتفاعات آلاداغ و بینالود در ناحیه جنوب دشت مشهد واقع هستند و امتداد ارتفاعات البرز محسوب می شود. هرچه از شمال غرب به طرف جنوب شرق پیش میرویم ، از ارتفاع این رشته کوه ها کاسته میشود .  مطالعات اقلیمی شهر مشهد

وجود چنین تنوعی در ارتفاعات ، شرایط اقلیمی متنوعی را در ناحیه شهری مشهد ایجاد کرده است . در این میان  شهر مشهد در حاشیه جنوبی دره کشف رود ، واقع در دشت مشهد قرار گرفته است .

مطالعات اقلیمی شهر مشهد

منابع آب

بررسی و مطالعه منابع آبهای زیر زمینی دشت مشهد به دلیل اینکه مهمترین منبع تامین کننده آب مورد نیاز شرب و کشاورزی و صنایع شهر مشهد و شهر های تابعه است اهمیت دارد. شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته ، از این رو توسعه و گسترش آن در زمینه های اقتصادی و اجتماعی با توسعه بهره برداری از منابع آب زیر زمینی رابطه مستقیم دارد .

مطالعات اقلیمی شهر مشهد

تاریخچه آب مشهد

با وجود قرارگیری مشهد در دشتی حاصلخیز و جاری بودن رودخانه مهم و اساطیری کشف رود در آن ، این شهر از بدو پیدایش به معضل کم آبی دچار بوده است . فاصله یک فرسنگی بستر کشف رود با شهر مشهد و اختلاف ارتفاع ، منجر به عدم دسترسی آسان اراضی و اهالی شهر به آب رودخانه یادشده ، می شود و علاوه بر این  ، شرایط توپوگرافی و ارتفاعات جنوبی هم به گونه ای است که مانع از جریان یافتن آب از دره های بینالود به اراضی مشهد شده است . به این ترتیب شهر مشهد تقریبا از آب رودخانه های دو رشته کوه همجوار خود محروم بوده است . این شرایط سبب شده تا شهر مشهد و آبادیهای فراوان آن از همان ابتدای شکل گیری شهر با سیستم سنتی و باستانی قنات ، مشروب شوند .

  راهنمای خرید:
  • پرداخت با کلیه کارتهای بانکی عضو شتاب امکانپذیر است.
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد. همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • لینک دانلود امکان 10 بار دانلود در 48 ساعت آینده را دارد، لذا باید طی 48 ساعت آینده نسبت به دریافت کامل فایل اقدام نمایید. پس از اتمام بازه 48 ساعتی، فایل فوق به صورت خودکار از روی سرور پاک شده و دریافت شده تلقی می شود.
  • در صورت وجود هر گونه مشکل در فایل دانلود شده، حداکثر تا 24 ساعت، از طریق تماس با ما اطلاع دهید تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.