سرقفلی ۳۱ صفحه فایل ورد (تحقیق رشته حقوق با موضوع سرقفلی)


در حال بارگذاری
۴ آذر ۱۳۹۷
ورد قابل ویرایش
73 KB
31 صفحه
129 بازدید
۱.۵۰۰ تومان
خرید

سرقفلی ۳۱ صفحه فایل ورد (تحقیق رشته حقوق با موضوع سر قفلی)


سرقفلی ۳۱ صفحه ۳۱ صفحه فایل ورد

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد زنجان

موضوع:

سرقفلی

استاد:

………………….

دانشجو:

…………………….

فهرست

مقدمه. ۱

تعریف سر  قفلی و حق کسب پیشه و تجارت.. ۲

مبنای سر قفلی و حق کسب و پیشه و تجارت.. ۵

حق کسب و پیشه و تجارت.. ۵

سر  قفلی.. ۶

اختیارات مالکانه. ۷

دریافت وجهی در قبال موقعیت خوب ملک استیجاری.. ۸

دریافت سر قفلی در قبال دادن امتیازی به مستأجر. ۹

حق کسب و پیشه تجارت.. ۱۴

سرقفلی.. ۱۸

منابع و مآخذ: ۲۶

پی نوشت.. ۲۸

 

مقدمه

سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت، از مهمترین مباحث مربوط به اجاره است که جایگاه بسیار مهمی در مباحث حقوقی و اقتصادی داشته، تغییر و تحول این نهاد حقوقی و تقنین در این باب همیشه حساسیت‌زا و بحث‌انگیز بوده است که خود دلیل بر نقش مهم و فراگیر این نهاد در عرصه اقتصادی اجتماع می‌باشد.

مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۶، آخرین قانون مربوط به موجر و مستأجر را به تصویب رساند. از جمله مباحث تغییر یافته در این زمینه، بحث سر  قفلی بود که دستخوش تحولات عظیمی گردید. مقاله حاضر، درصدد بررسی نکات مثبت و منفی این قانون در زمینه یاد شده است.

لیکن این بررسی میسر نیست، مگر بعد از ارائه مباحثی در جهت تبیین تفاوت بین«سرقفلی» و «حق کسب و پیشه و تجارت»، مبنای این دو حق، پیشینه حق کسب و پیشه و تجارت، و نظر فقها در موضوع یاد شده. لذا قبل از بحث و بررسی قانون جدید، زمینه‌های اجتناب‌ناپذیر این مباحث را فراهم می‌آوریم.

 

تعریف سرقفلی و حق کسب پیشه و تجارت

حق سر قفلی که در حقوق فرانسه به عنوان «Propriete Commercial» و در بعضی موارد «Pas de Porte» نامیده شده است، عبارت است از«حقی که تاجر برای تقدم در اجاره محل و ادامه تجارت خود دارد»(کورنو، ۱۹۸۶م).

  راهنمای خرید:
  • پرداخت با کلیه کارتهای بانکی عضو شتاب امکانپذیر است.
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد. همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • لینک دانلود امکان 10 بار دانلود در 48 ساعت آینده را دارد، لذا باید طی 48 ساعت آینده نسبت به دریافت کامل فایل اقدام نمایید. پس از اتمام بازه 48 ساعتی، فایل فوق به صورت خودکار از روی سرور پاک شده و دریافت شده تلقی می شود.
  • در صورت وجود هر گونه مشکل در فایل دانلود شده، حداکثر تا 24 ساعت، از طریق تماس با ما اطلاع دهید تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.