دانلود پایان نامه طراحی مرکز خرید شیوا ۱۳۰ ص فایل ورد


در حال بارگذاری
۱۰ خرداد ۱۳۹۶
فایل ورد
7 MB
130 صفحه
۸.۰۰۰ تومان
خرید

دانلود پایان نامه کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماری با موضوع طراحی مرکز خرید شیوا ۱۲۱ صفحه فایل ورد قابل ویرایش

 

 چکیده

شهرهای بزرگ کشورهای جهان دارای دو نوع طرح و نقشه هستند. نوع اول شهرهایی که از قبل برای توسعه آنها پیش‏بینی شده و به صورت شطرنجی و چند قطبی توسعه یافته‏اند و هر منطقه آن به لحاظ داشتن امکانات مورد نیاز از قبیل مراکز تجاری، اداری، خدماتی و…. خودکفا هستند. نوع دوم شهرهایی که دارای یک هسته مرکزی بوده و دارای قطبی به نام بازار می‏باشند، ادارات و وزاتخانه‏ ها در نزدیکی و حواشی آن بنا شده و اکثر خیابان‏های مادر منتهی به آن مرکز شده و جمع و توزیع جمعیت به آن محور انجام می‏گیرد واین امر باعث بروز مشکلات فراوانی از جمله ترافیک و تراکم خودروها و پیامدهای ناشی از آن از قبیل آلودگی هوا و …. شده است.

شهرهای تک قطبی همراه با توسعه خود به دلیل عدم برنامه ‏ریزی مناسب وجامع با مشکلات فراوانی مواجه هستند که روز به روز بر آنها افزوده می‏شود.  با توجه به اینکه این شهرها، نقاط استراتژیک در سطح کشور می‏باشند، مشکلات خود را بر مردم کل کشور که به نوعی برای انجام کارهای خود به این شهرها مراجعه می‏ نمایند تحمیل می‏ کنند. اکثر اقشار مردم بنا به ضرورت‏ هایی می‏بایست به این مراکز اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مراجعه نموده و با صرف هزینه و وقت زیاد وتحمل خستگی به رفع مشکلات و انجام کارهای خود بپردازند.

مراجعه و حضور ساکنین شهرهای دور و نزدیک در اینگونه شهرها عامل تشدید بحران‏ های داخلی شده و همچنان بر مشکلات آنها می‏افزاید، آمار و محاسبات را غیر واقعی و همراه با خطاهای فاحش مواجه می‏نماید. در آمارگیری این شهرها بین آنچه به عنوان آمار رسمی منتشر می‏ شود با آنچه که در واقع وجود دارد اختلاف قابل توجه ‏ای به چشم می‏خورد.

توسعه‏ شهر تهران در طول یکصد سال گذشته و خصوصا در دهه‏ های اخیر وایجاد تحولات و دگرگونی‏های ساختاری در اقتصاد کشور، تهران را با آنچنان ابعاد گسترده‏ای مواجه ساخته که اینک در سطح بزرگترین شهرها و مراکز سیاسی و اقتصادی جهان قرار گرفته است. ابعاد شهر تهران که روزی در محدوده‏ مرکزی و جنوبی شهر بوده به حدی توسعه یافته که با گذشته خود غیر قابل مقایسه شده است، توسعه در سطح و ارتفاع و ایجاد برج های مسکونی و اداری و مجموعه‏ های آپارتمانی و احداث دکان‏ ها و پاساژهایی در کنار خیابان به عنوان مراکز تجاری همچنان به تراکم و وسعت شهر می ‏افزاید.

توسعه‏ ی بدون برنامه باعث شده که شهری با بافت ناهمگن و نابسامان و بدون امکانات کافی برای رفع نیازهای ساکنین مناطق مختلف آن ایجاد شود و بسیاری از مشکلات شهری از جمله تراکم و عدم توزیع مناسب کالا و دسترسی لازم، ناشی از گسترش بی‏رویه بوجود آید.

آنچه به عنوان ساخت و سازهای تجاری در شهر مطرح است با توجه به پراکندگی آنها و در نظر نگرفتن برنامه‏ریزی جامع برای ایجاد مجموعه‏ هایی در ابعاد مکان شهری و در مقیاس تهران بزرگ، همچنان مرکزیت شهر را به عنوان منشاء اصلی فعالیت‏های تجاری و اداری حفظ کرده و بر اهمیت آن تاکید می‏نماید.

در پیش‏بینی فضاهای تجاری-اداری برای ارائه‏ی خدمات بهتر به اقشار جامعه بایستی سعی نمود کلیه‏ی مسایل و مشکلات شهری را با ارایه‏ ی پیشنهادات و راه‏ حل‏ های بهینه به نتایج مطلوبی رساند. در این راستا می‏توان مراکز تجاری را در مجموعه‏ ای جمع آوری نمود که به عنوان عناصر شاخص شهرسازی و معماری مطرح شوند و مسایل جنبی آنها از جمله مکانیابی و دسترسی به شریان‏ های ارتباطی در اینگونه مجموعه‏ ها به عنوان عامل مهم و تعیین کننده در ساختار شهر می‏تواند یک روش اجرایی برای ساماندهی شهری باشد و مشکلات عدیده ‏ی ارایه‏ ی خدمات را برطرف نماید.

ایجاد مراکز تجاری با یک برنامه‏ریزی حساب شده، در امر تجارت صحیح (توزیع سریع، کالایابی سهل) به اقتصاد شهر کمک می‏نماید. مشکلات توقف ناشی از تراکم عبور و مرور به راه‏حل‏ های ضد و نقیض منجر می‏شود. ولی این راه‏ حل‏ها دیگر جوابگوی احتیاجات یک شهر در مراحل تکامل کنونی‏ اش نمی‏باشد. از طرفی این شرایط اثرات نامساعدی بر روی توسعه و در آمد واقعی می‏گذارد. مثلا تجهیزات زیاد در سطح محدود، فن بهره ‏برداری و عدم امکان توقف در محل مورد نظر و عبور آزاد در مراکز داد و ستد به ایجاد شلوغی و راه‏بندان‏ های بی‏ حاصل در قلب شهر منجر می‏گردد. پس در زیر فشار دو جانبه، یک مساله‏ ی لاینحل شهرسازی و ضروریات جدید زندگی، به مفهوم مرکز تجارتی جدید دست می‏یابیم.

امید است با استفاده از این مطالعات و اجرای این مرکز تجاری در این منطقه از تهران بتوان بخشی از رفت و آمدهای غیر ضروری در تهران را کاهش داد و با ایجاد مراکز منطقه‏ ای و سازماندهی فعالیت‏ های اقتصادی و اجتماعی محدوده‏ های مختلف را سامان بخشید.

 

فهرست مطالب:
چکیده
فصل اول
شناخت
تهران در گذرگاه تاریخ
اولین نقشه تهران:
معرفی بناهای تهران قدیم
معرفی بازارها، بازاچه ‏ها و گذرها
نگاهی به سیمای امروز تهران:
فصل دوم 
موقعیت طبیعی تهران
موقعیت طبیعی تهران
رطوبت:
بارش:
آفتاب:
باد:
خصوصیات زمین و خاک
معماری اقلیمی تهران
فصل سوم 
هویت
تقلید
بیگانگی
تجدد یا غرب زدگی
چرا باید تفکر غرب را بشناسیم؟
تهاجم یا تبادل
ریشه های تفکر غربی
خصوصیات تفکر و تمدنهای شرقی
علل رکود تمدن های بزرگ شرق
ویژگیهای فرهنگ ایران در مقابل فرهنگ بیگانه
فصل چهارم
مباحث تجاری
مباحث تجاری
بررسی وضعیت عبور و مرور
ترافیک داخلی- پارکینگ ها
علائم راهنمائی
اصول طراحی
طراحی نمای خارجی
مفهوم و مصالح
حیاط‏ های مرکزی
بازارچه‏ ها
موسیقی
تهویه مطبوع
ابعاد و اندازه‏ های انسانی
فضاهای تجاری
خرده فروشی‏ ها
فصل پنجم
شناخت زمین پروژه
شناخت زمین و پروژه
کاربری اراضی
انتخاب سایت
موقعیت مکانی
فصل ششم 
طراحی
طراحی
روند طراح
برنامه ‏ریزی فیزیکی طرح
فهرست منابع و مآخذ

توجه :

لطفا از این پروژه در راستای تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده نمایید و از ارایه مستقیم این پروژه به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی ، خودداری فرمایید.

  راهنمای خرید:
  • پرداخت با کلیه کارتهای بانکی عضو شتاب امکانپذیر است.
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد. همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • لینک دانلود امکان 10 بار دانلود در 48 ساعت آینده را دارد، لذا باید طی 48 ساعت آینده نسبت به دریافت کامل فایل اقدام نمایید. پس از اتمام بازه 48 ساعتی، فایل فوق به صورت خودکار از روی سرور پاک شده و دریافت شده تلقی می شود.
  • در صورت وجود هر گونه مشکل در فایل دانلود شده، حداکثر تا 24 ساعت، از طریق تماس با ما اطلاع دهید تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.