دانلود مطالعات طراحی مجموعه فرهنگی ۱۱۵ صفحه فایل ورد


در حال بارگذاری
۳۰ خرداد ۱۳۹۶
ورد قابل ویرایش
14.3 MB
115 صفحه
۶.۰۰۰ تومان
خرید

دانلود رساله معماری با موضوع طراحی مجموعه فرهنگی ۱۱۵ صفحه فایل ورد

 

چکیده:

جوانی را سن شکوفایی عقلانی می‌دانند که طی آن افکار و اندیشه‌‌های گوناگون سیاسی، اجتماعی، مذهبی، فرهنگی و … مورد توجه درک و ارزشیابی جدید قرار می‌گیرد از همین دیدگاه باید توجه فراوانی به بحث‌‌های تبادل افکار، اندیشه‌‌ها و نظریه‌های جوانان داشت.

کمبود امکانات فرهنگی، تفریحی برای نسل جوان به راحتی قابل احساس است. نبود مکان‌هایی که امورات فرهنگی جوانمان را در بر می‌گیرد و نیازهای مختلف آن‌ها را جوابگو باشد از معظلات جامعه ماست. مجموعه‌های فرهنگی تفریحی یکی از فضاهای مطلوب برای پرورش روح و جسم افرادست چون جوانان نقش اجتماعی مهمی در جامعه دارند وجود چنین مجموعه‌هایی در کشور ما اهمیت خاصی دارند. مجموعه مذبور براساس این ایده طراحی گردیده است که علاوه بر منظور کردن فضاهای فرهنگی ـ تفریحی فضاهای آموزشی ـ ورزشی را در برگیرد.

بدین معنی که جوانان ضمن استفاده از فضاهای تفریحی ورزشی با استعدادهای درونی خود آشکار شود و در جهت تقویت استعدادهای خود کوشش کنند از طرفی بتوانند فرصت‌های پیش‌آمده مسائل و مشکلات خانوادگی خود را مطرح می‌کنند و درصدد آن‌ها برآیند و در عین حال بتوانند در محیطی امن فرهنگی و اجتماعی و هنری بپردازند.

این مجموعه کارکردهای مختلف از قبیل آموزشی، فرهنگی، تفریحی و … را جای دهد هدف پروژه حاضر این است که ابتدا کارکردهای مناسب انتخاب و به‌گونه‌ای حساب شده و با فضای مورد نیاز جوانان ترکیب گردد و در نهایت با نگاهی روانشناختی و جامعه‌شناختی مجموعه‌ای در قالب یک طرح معمارانه عرضه گردد.

 

فصل اول :  کلیات پژوهش

۱-۱ بیان مسئله:

فرهنگ یکی از بنیادی‌ترین عوامل تأثیرگذاری بر شکل‌گیری محیط زندگی انسان است و فرهنگ جامعه بین آداب و رسوم و آیین‌هاست از طرفی ایجاد ارتباط نسل امروز و گذشته از طریق شناخت ساختارهای فرهنگی و انطباق آن با زمان حال و تعادل با دنیای امروز حائز اهمیت است. این مهم در جامعه‌ای که جوانان و نوجوانان سهم عمده‌ای از جمعیت را به خود اختصاص داده‌اند بیشتر خودنمایی می‌کند. زیرا آنان نیاز به آگاهی و بینش صحیح همراه با نشاط، تحرک و پویایی دارند که این هدف در اثر آموزش و ارتباط میسر خواهد شد.

فرهنگ و هنر عنصری جدا از زندگی نبوده و فعالیت‌های مربوط به آن‌ها را باید در لابلای زندگی روزمره جستجو کرد تا از قالب پدیده‌ای تجملاتی به موضوعی جاری در روح و روان همگان مبدل شود. لذا وجود امکانات فعالیت‌های فرهنگی در لابلای زندگی مردم و در مناطق و نواحی مختلف مفید و مؤثر است.

وسائل ارتباط جمعی همچون تلویزیون، رادیو امواج فرهنگی خود را همه روزه داخل خانه‌ها انتشار می‌دهند لیکن بسیاری از امور فرهنگی تنها در مکان‌هایی مخصوص به خود صورت می‌پذیرد. مکان‌هایی همچون کتابخانه‌ها، سینماها، سالن اجتماعات و تئاتر امروزه جز فضاهای قطعی مجموعه شهری درآمده و بدون آن شهر از خلأ فرهنگی محسوس رنج خواهد برد.

این قبیل فضاها به لحاظ کمی مخاطبان کمتری نسبت به وسایل ارتباط جمعی دارند اما نمی‌توان مدعی شد که از نظر کیفی از اهمیت کمتری برخوردارند. مزیت عمده مراکز و مجموعه‌های فرهنگی نسبت به رسانه‌های گروهی در آن است که افراد ابتدا احساس علاقه کرده و سپس اراده می‌کند و در یک مرکز فرهنگی برای مشاهده و یا انجام یک کار گروهی می‌رود. بنابراین او با میل خود به سوی یک کار فرهنگی رفته لذا به نحور بارزتری از آن بهره‌مند می‌شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که مراکز فرهنگی از قدرت تأثیرگذاری بیشتری بر بروی فرد و جامعه برخوردارند و همچنین به علت قدرت انتخاب استفاده‌کننده از این مراکز باید واجد شرایط کیفی و جاذبه‌های خاص بوده تا بتواند استفاده‌کننده را به خود جذب کند و بعد از این مرحله قدرت تأثیرگذاری مجموعه‌های فرهنگی استفاده‌کننده به حداکثر می‌رسد.

۱-۲ اهمیت مسئله:

فرهنگ جامعه مبین آداب و رسوم و آیین‌هاست. مکان انجام یافتن این آیین‌ها خود جلوه‌های بارزی از معماری و فضاهای خاص شهری هستند. اهمیت قلمروهای مختلف و تعریفی که هر فرهنگ از زیبایی و زینت ارائه می‌نماید سیمای عمومی کالبد شهر را تشکیل می‌دهد.

۱-۳اهداف پروژه:

با توجه به ساختار سنی جامعه،‌ وجود انرژی جنبشی به دلیل حساسیتی که این گروه سنی دارند برای پرورش روح و جسم جوانان توجه به این قشر از اهمیت زیادی برخوردار است.

در طراحی این مجموعه سعی بر آن خواهد شد تا با ایجاد بسترهای مناسب از طریق فضای معماری امکانی فراهم شود تا استعدادهای بالقوه جوانان شناسایی و پرورش داده شود و با خلق فضاهای مناسب فرصتی برای بهره‌برداری بهتر زمان و ترغیب جوانان به یادگیری ایجاد شود و از این طریق جوانان را به همفکری و ایده‌پردازی تشویق نمود.

بدیهی است که ایجاد فضاهای با طراحی مناسب در چنین مجموعه‌هایی نقش به سزایی در جذب جوانان و تربیت فکری روی آن‌ها دارد.

 1. گردآوری جوانان در کنار یکدیگر و تقویت روابط اجتماعی آن‌ها و تبدیل محیط‌های آموزشی به محیط‌های صمیمی
 2. ایجاد محیط‌های آموزشی در کاهش‌های تنش‌های روحی و روانی و حل مسائل و مشکلات حاکم بر نسل جوانان
 3. دور نگه‌داشتن جوانان از مفاسد اجتماعی و بیکاری و بطالت
 4. شناخت استعدادها و هدایت و جهت‌بخشی استعدادهای خاص
 5. ایجاد انگیزه رقابت علمی و تفریحی سالم بین جوانان
 6. بررسی و شناسایی عوامل محیطی پاسخگوی نیاز جوانان
 7. ایجاد حس تحرک، فعالیت، ماجراجویی و سرگرمی در جهت رفع نیازهای جسمانی
 8. شناخت نیازهای دوره جوانی

 

  راهنمای خرید:
 • پرداخت با کلیه کارتهای بانکی عضو شتاب امکانپذیر است.
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد. همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • لینک دانلود امکان 10 بار دانلود در 48 ساعت آینده را دارد، لذا باید طی 48 ساعت آینده نسبت به دریافت کامل فایل اقدام نمایید. پس از اتمام بازه 48 ساعتی، فایل فوق به صورت خودکار از روی سرور پاک شده و دریافت شده تلقی می شود.
 • در صورت وجود هر گونه مشکل در فایل دانلود شده، حداکثر تا 24 ساعت، از طریق تماس با ما اطلاع دهید تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.