دانلود مطالعات طراحی تالار اجتماعات شهر ۱۴۲ صفحه pdf


در حال بارگذاری
۱۳ تیر ۱۳۹۶
pdf
6.3 MB
142 صفحه
۳.۰۰۰ تومان
خرید

دانلود مطالعات طراحی تالار اجتماعات شهر ۱۴۲ صفحه pdf

 

چکیده
امروزه در جهانی زندگی می کنیم که فراوانی، توزیع و امکان دسترسی به اطلاعات از ویژگی های بارز و شاخص آن است. در این جهان که به شدت اطلاعاتی شده، فرهنگ و تعامل اجتماعی بیش از هر زمان « پرستش اطلاعات » محتوای اطلاعاتی یافته است، به نحوی که برخی صاحبنظران عصر کنونی را دوره ی نام نهاده اند. در این دوره ظهور نظام چند رسانه ای و فناوری های ارتباطی و اطلاع رسانی به بارزترین نماد آن تبدیل شده است.
توجه به این مسئله و نیز تاکیداتی از سوی مقامات دست اندر کار اجتماعات ( از جمله رئیس جمهور) بر ضرورت توسعه ارتباطات و همنشینی ها وجود داشت، این ذهنیت را به من بخشید که موضوع پایان نامه خود را به این موضوع اختصاص دهم.
این تحقیق از فصل های زیر تشکیل شده است :
فصل اول : که شامل تعاریف مربوط به تالار اجتماعات و همایش و مسائل مربوط به آن می باشد.
فصل دوم : شامل بررسی چند نمونه داخلی و خارجی می باشد.
فصل سوم : شامل مبانی نظری طرح می باشد.
فصل چهارم : که شامل بستر طرح بوده و در آن اقلیم ایلام توضیح داده شده و سایت مورد نظر تحلیل شده است.
فصل پنجم : که شامل بررسی استاندارد ها و ضوابط و برنامه فیزیکی طرح می باشد.
فصل ششم : که شامل روند طراحی و معرفی طرح می باشد.
فصل هفتم : نیز شامل تصاویر و نقشه های مربوط به طرح می باشد.

 

مقدمه
طراحی اماکن فراغت، همه روزه دستخوش تحولات و خلاقیتهای جدید است. طی سالیان اخیر معماران از رهگذر استفاده از شیوههای خاص، مواد و فرمهای نوین، و خلق فضاهای متمایز و تقریبا چشمنواز در فضاهای جمعی آزادانهتر به ابراز خلاقیتهای نهفته خویش مبادرت نمودهاند. اغلب، در این آثار معماری گرایش به خلق طرحهای منحصر به فرد و متمایز از سایرین خود نمایی میکند. مردم از رفت و آمد مکرر در این فضاها نه تنها به خاطر لذت بردن از موسیقی، نوشیدنی و یا غذاهای مطلوب خویش استقبال میکنند، بلکه معماری ویژهی این اماکن که با دقتی بس شگرف صورت گرفته است نیز مزید بر علت میباشد.
معماران به خوبی بر این نکته واقف بودهاند که احساس شیفتگی افراد نسبت به فضای ویژهای که در آن گام نهادهاند بسیار حائز اهمیت است؛ به عبارت دیگر این مکان را حریم امنی بدانند که میتوانند در آن دوستان جدیدی بیابند یا پس از زمان کار، با یک نوشیدنی از خود پذیرائی کنند. عمل معاشرت اجتماعی تا حدودی مستلزم زمینهای است که مراجعین در آن احساس آسایش کنند، و به واقع آن را “بهترین“ مکان ممکن بدانند.

 

طرح مسئله
زندگى در یک شهر با ساختارهاى ویژه آن مستلزم شکل گیرى و نهادینه شدن رفتارهاى اجتماعى خاص آن است که هر چند برخى از آنها خود به خود وارد زندگى مردم شده و با رفتارهاى فردى و اجتماعى آنها عجین گشته، اما بسیارى دیگر نیازمند تاسیس نهادهایى است که وظیفه نهادینه کردن فرهنگ شهرنشینى و شهروندى را بر عهده داشته باشند. تالار اجتماعات شهر به عنوان یکى از مهمترین اماکن فرهنگى، تفریحی که به دلیل نزدیکى جغرافیایى با خانواده ها مى تواند بر روند فرهنگ سازى در خانواده و فرزندان موثر باشد .
علیرغم سابقه طولانی احداث تالار اجتماعات شهر در دنیا که در یاد داشت پیشین به برخی از نمونه های آن اشاره گردید، پرداختن به این امر مهم در کشور ما تاکنون در مرحله طرح و برگزاری مسابقات معماری باقی مانده است. جدیدترین اقدام صورت گرفته در این زمینه طرح تالار شهر تهران بود که در سال ۱۳۵۶ به مسابقه گذاشته شد و در نهایت طرح کنزو تانگه، معمار ژاپنی، برنده شد، اما این طرح هرگز به مرحله اجرا نرسید. این در حالی است که کشور ما از نظر داشتن فضاهای عمومی از پیشینه ای غنی برخوردار است، بطوری که بازارها و میدانها در گذشته فضاهای مهم ارتباطی، اجتماعی و اقتصادی شهر بودند و در مقیاس- های گوناگون همواره محلی برای تجمع مردمی و استقرار انواع فعالیت های اجتماعی و فرهنگی به شمار می رفتند.
اگرچه نزدیک به دو دوره از فعالیت مجدد شوراها در کشور میگذرد، لیکن شوراها از فضاهای کارآ، مناسب و شایسته ای برخوردار نیستند که همین امر مشکلاتی را برای متولیان امور شهری و شهروندان فراهم آورده است. شوراها در حال حاضر با توجه به شأن و مقامی که در کشور ما دارند، نیازمند نماد کالبدی مناسبی هستند، نمادی که نشانگر جایگاه مهم شوراها و تجلی گاه مشارکت مردم در امور شهر باشد. بدین ترتیب به نظر میرسد زمان آن فرا رسیده تا این موضوع مورد توجه متولیان امور شهری در سطح کشور قرار گیرد و تدابیر مناسبی برای نحوه استقرار کالبدی شوراها در شهر اندیشیده شود. بر این اساس، لازم است خلق فضاها و ساختمان های شهری جدید و ارائه طرح هایی برای ساخت تالار اجتماعات شهر در شهرهای کشور، با توجه به فرهنگ غنی معماری و شهرسازی ایرانی، در دستور کار معماران ایرانی قرار گیرد، موضوعی که دیگر کشورها بیش از یک قرن است پاسخ مناسبی برای آن یافته اند. این بناها بایستی به عنوان نمادهای شهری از معماری جدید و در عین حال باهویتی برخوردار بوده و ضمن برقراری ارتباط مناسب با بستر تاریخی و فرهنگی شهر ایرانی، توانایی پاسخگویی به نیازهای انسان امروزی را نیز داشته باشند.

 

علل انتخاب موضوع
یکی از عوامل مهمی که باعث شد این موضوع را برای پایان نامه انتخاب کنم، علاقه شخصی خودم میباشد. چون در این طرح توجه خاصی به فرم و به عملکرد دو سیرکولاسیون باید کرد و باید سعی کرد که این موارد درست طراحی شوند و عامل دیگری که اشتیاق من را به انتخاب این موضوع بیشتر کرد. نبود فضایی برای گردهمایی و برگزاری مراسم های مهم و بزرگ در سطح شهر و حتی کشور می باشد.

 

توجه :

لطفا از این پروژه در راستای تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده نمایید و از ارایه مستقیم این پروژه به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی ، خودداری فرمایید.

  راهنمای خرید:
  • پرداخت با کلیه کارتهای بانکی عضو شتاب امکانپذیر است.
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد. همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • لینک دانلود امکان 10 بار دانلود در 48 ساعت آینده را دارد، لذا باید طی 48 ساعت آینده نسبت به دریافت کامل فایل اقدام نمایید. پس از اتمام بازه 48 ساعتی، فایل فوق به صورت خودکار از روی سرور پاک شده و دریافت شده تلقی می شود.
  • در صورت وجود هر گونه مشکل در فایل دانلود شده، حداکثر تا 24 ساعت، از طریق تماس با ما اطلاع دهید تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.