دانلود رساله طراحی مجتمع مسکونی ۱۹۳ صفحه فایل ورد


در حال بارگذاری
۱۰ خرداد ۱۳۹۶
فایل ورد
53.3 MB
192 صفحه
۸.۰۰۰ تومان
خرید

دانلود پایان نامه کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماری با موضوع طراحی مجتمع مسکونی ۱۹۳ صفحه فایل ورد قابل ویرایش

 

چکیده :

فرهنگ ما ایرانیان از هزاران سال پیش، با طبیعت سازگار بوده است. آب، باد، خاک و آتش از عناصر چهارگانه‌ای بوده‌اند که همواره مورد توجه ما بوده و نفوس خاصی برای ما ایرانیان داشته است. تنها پارسیان بوده‌اند که شروع سال را با شروع طبیعت آغاز می‌کرده‌اند و بسیاری از رویدادهای طبیعی را معیار مراسم ها  و سنن خود قرار می‌داده‌اند. تولد طبیعت که در اول ماه فروردین آغاز می‌گردد، مهمترین جشن و سرور ما ایرانیان بوده است و در روزی که طبیعت به اوج شادابی و طراوت خود می‌رسد (سیزدهم فروردین)، ایرانیان به دامن طبیعت می‌رفته‌اند و در محیطی باز جایی که جز طبیعتِ محض چیز دیگری دیده نمی‌شد به شادمانی می‌پرداخته‌اند. در شبِ یلدا که طولانی‌ترین شب زمستانی است، ایرانیان آن شب را تا صبح بیدار می‌مانده‌اند و با تشریفاتِ خاصی این سنّتِ کهن را زنده نگاه می‌داشته‌اند.

معماری ایران نیز برگرفته از چنین فرهنگی بوده است، که ابعادِ گوناگونِ طبیعت را دربر داشته است. اقلیم چهار فصل ایران زمین جزء نادرترین اقلیم های  جهان بشمار می‌رود و در این اقلیم همه نوع آب و هوا را در طول سال شاهد هستیم. با این وجود، بدلیل موقعیتِ جغرافیایی ایران، اعتدالِ آب و هوایی مناسبی در بیشتر نقاط ایران وجود دارد و بیشتر ماه های  سال، موقعیت برای گشت و گذار فراهم می شود، بدونِ اینکه به تجهیزات و عوامل معماری احتیاجی داشته باشیم. معماری ایرانی همواره آغوش خود را باز نموده‌ تا پذیرای طبیعت باشد. در معماری یزد شاهدِ‌ بکارگیری چهار عنصر طبیعی بوده‌ایم. اگر باد خشن بوده است، آن را تلطیف می‌نموده‌اند و از آن برای خنک کردنِ فضاهای مختلف استفاده می‌کردند. اگر می‌بینیم که از اروسی‌های رنگی استفاده می‌نمودند، به این دلیل بوده که در شرایطِ مناسبِ آب و هوایی، با باز نمودن اروسی‌های فضای داخل را با فضای سرسبز حیاط مرتبط سازند و در تشریفات نامناسبِ آب و هوایی اروسی‌ها را مسدود سازند و تنها از نور ملایمی که از فیلترهای رنگی عبور می‌کرده، استفاده نمایند.

 

جزئیات طرح پایان نامه:

 

الف: تعریف مسئله:

در چند دهه اخیر با توجه به رشد فزاینده جمعیت در شهرتهران متأسفانه توسعه مطلوبی را در این شهر شاهد نبوده‌ایم و عدم تناسب رشد و توسعه (خصوصاً در بخش مسکن) سبب شده تا با ارائه شیوه‌ای از طراحی معماری درصدد ارتقاء کیفی زیست باشیم.

متأسفانه امروزه ما با یک مشکل اساسی در این زمینه مواجه هستیم. معماران بیش از آنکه طبیعت را وارد بخش خصوصی نمایند و استفاده از آن را ممکن سازند؛ با درنظر گرفتن پارک هایی در مقیاس محله، فضای ناامنی را در سطح شهر ایجاد کرده‌اند و اماکن مسکونی که در اطراف این فضاها شکل یافته است از ارزش پایینی برخوردار می‌باشند.

با توجه به اینکه فنآوری  یکی از مهمترین عوامل رشد و توسعه در جوامع بشری به حساب می‌آید، امروزه شاهد هستیم که فنآوری  در خدمت فنآوری  قرار گرفته و با جنبه‌های علمی و عقلانی خود سبب شده که در تضاد با هنر (که در ارتباط با احساسات و روح انسان می باشد) قرار گیرد. امید است که با ارائه ایده معماری طبیعت گرا بتوانیم راه حل مناسبی برای تلفیق هنر با فنآوری  بیابیم.

 

ب: فرضیات :

در معماری طبیعت گرا فرض بر این است که طبیعت و محیط تأثیر بسزایی در طراحی داشته باشد و طراحی تابع نظمی باشد که در طبیعت حاکم است. بنابراین تمام ابعاد معماری می‌بایست متأثر از عوامل طبیعی باشد که به ذکر مواردی از آن می‌پردازیم:

ـ تنوع گرایی شرطی لازم برای هویت بخشیدن به عناصر به حساب می‌آید. در طبیعت هیچ پدیده‌ای عین دیگری نمی باشد و هر پدیده با منحصر بفرد بودن خود ابراز وجود کرده و به نوعی «روح» دارد. برای تحقق این امر می‌توان با الهام از قواعد و اصولی که در طبیعت حاکم است (همانند: چرخه زیست، شبکه ژنی و…) به نتایج مورد نظر خصوصاً در بخش عملکردی معماری دست یافت.

ـ اصل تعادل یکی از قواعد و اصولی است که شرایط خاصی را در طبیعت فراهم می‌سازد. مثلاً هر گیاهی با توجه به شرایط محیطی و اقلیمی آن منطقه فرم خاصی به خود می‌گیرد و به حیات خود ادامه می‌دهد. با توجه به این موضوع می‌توان ساختمان هایی را متصور شد که برای دستیابی به نور، دید و منظر ارتفاع بلندتری را طلب می کنند ، ولی فرم تمامی آنها مشابه یکدیگر است و هرگز تعادل بین واحدهای فوقانی و تحتانی برقرار نمی شود.

ـ طبیعت گرایی به لحاظ معنایی و مفهوم ریشه عمیقی در فرهنگ ما داشته و استفاده از آن در فضاهای مختلف معماری جزء اهداف این پژهش محسوب می‌گردد.

 

ج: هدف از اجزاء (شامل دلایل ضرورت انجام و کاربرد نتایج پایان نامه):

۱ـ شکل گیری فرم بر اساس نورگیری

۲ـ تلطیف فضا با استفاده از امکانات طبیعی

۳ـ ایجاد تنوع در پلان و نیز بخش عملکردی ساختمان ها

۴ـ ارائه نوعی سبک در جهت حفظ ارزش های  فرهنگی

 

د: ارگان ها و موسساتی که می‌توانند از نتیجه پایان نامه بهره‌مند شوند:

ـ سازمان مسکن و شهرسازی

ـ شهرداری ها

 

روش پژوهش و مراحل انجام پایان نامه:

 

الف: طراحی پایان نامه :

  • شناخت:

طرح مسئله، شناخت، تحلیل و بررسی، ارائه الگوهای طراحی، انتخاب گزینه برتر و ارزیابی

  • مداخله:

ـ بررسی تجارب در ارتباط با موضوع

ـ نقد دیدگاه ها

ـ تدوین مبانی اصولی

ـ برنامه ریزی فیزیکی

ـ ارائه گزینه‌های مختلف

ـ انتخاب گزینه برتر

ب: نمونه برداری :

ـ بررسی امکانات و عوامل طبیعی

ـ بررسی تجارب جهانی و ملی در ارتباط با موضوع

ج: روش آماری تجزیه و تحلیل اطلاعات :

ـ پخش پرسشنامه و نظرخواهی از مردم

ـ تدوین اطلاعات آماری به دست آمده واعمال نتیجه حاصله در طراحی

ـ سابقه علمی و فهرست منابع

د: تاریخچه طرح و پژوهش های انجام شده در این زمینه:

ـ خانه آبشار، اثر فرانک لویدرایت (نمونه‌ای از مسکن هماهنگ با طبیعت)

ـ آپارتمان «برمن» اثر آلوارآلتو (تلطیف فضا با خطوط منحنی)

ـ برج «بانک تجارت» فرانکفورت، اثر نورمن فوستر

ـ مجموعه فرهنگی جیبائو در نیوکالدونیا اثر رنزو پیانو (معمار اکوتک)

ح: وسایل و تجهیزات مورد نیاز:

ـ کامپیوتر

ـ امکانات پلات، پرینت، اسکن و زیراکس طولی

ر: تفکیک کار:

  1. شناخت:

ـ مسایل اقلیمی، محیطی

ـ فضاهای مورد نیاز در بخش مسکن

ـ مطالعه نمونه کارهای انجام شده در مورد موضوع

  1. برنامه ریزی سایت
  2. طراحی معماری محدوده مورد نیاز

 

فهرست مطالب

چکیده

فصل اول :

کلیات

مطالعات پایه

فصل دوم :

نظام طرح

فصل سوم : 

برنامه فیزیکی تحلیل سایت و طراحی مجموعه

فهرست منابع فارسی

فهرست منابع لاتین

سایت های اطلاع رسانی

 

توجه :

لطفا از این پروژه در راستای تکمیل مطالعات و تحقیقات خود استفاده نمایید و از ارایه مستقیم این پروژه به عنوان پایان نامه و یا پروژه تخصصی ، خودداری فرمایید.

  راهنمای خرید:
  • پرداخت با کلیه کارتهای بانکی عضو شتاب امکانپذیر است.
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد. همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • لینک دانلود امکان 10 بار دانلود در 48 ساعت آینده را دارد، لذا باید طی 48 ساعت آینده نسبت به دریافت کامل فایل اقدام نمایید. پس از اتمام بازه 48 ساعتی، فایل فوق به صورت خودکار از روی سرور پاک شده و دریافت شده تلقی می شود.
  • در صورت وجود هر گونه مشکل در فایل دانلود شده، حداکثر تا 24 ساعت، از طریق تماس با ما اطلاع دهید تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.