تاثیر رنگ در معماری ۱۸ اسلاید (پروژه درس انسان طبیعت و معماری)


در حال بارگذاری
۱۰ مهر ۱۳۹۶
پاورپوینت
5 MB
18 اسلاید
۳.۰۰۰ تومان
خرید

دانلود پروژه درس انسان طبیعت و معماری با موضوع تاثیر رنگ در معماری ۱۸ اسلاید


مقدمه

اصولا در شهرهای امروز توجه به مقوله ی رنگ و تاثیرات آن بر ساکنان شهری کمتر مورد توجه قرار می گیرد. بر اساس یک سیستمی سازمان یافته در صورت استفاده از این عامل در ساختار شهرهای امروز از مقیاس خرد آن گرفته ( دکوراسیون داخلی و نماهای بیرونی ) تا مقیاس کلان در حد شهرهای فعلی می توانیم با برنامه ریزی اصولی و عملی در ایجاد تمرکز ذهنی و افزایش احساس آرامش در قالب محیط موثرتر عمل نمائیم.

تاثیر رنگ در معماری

رنگ های نمادین

رنگ و نور همواره در قالب بخشهایی اساسی از حیات ما بر روی کره خاکی مطرح بوده اند. یکی از نخستین آثار ثبت شده از نیروهای جادویی رنگ ها را می توان در غارهای لاسکاکس و آلتی مارا مشاهده کرد. در این نمادها نقاشی های تزئینی از انواع حیوانات زینت بخش دیواره های داخلی شده است. نقاشان این تصاویر نقاشی های خود را با دست ترسیم نموده و با استفاده از ساده ترین رنگ های طبیعی که در کف غارها در دسترس بود همچون سنگ آهن قرمز و ب زرد و منگنز و گل سیاه تنوع قابل ملاحظه ای از رنگ ها را در هنر خود به کار گرفته اند. بر دیواره غارهای لاسکاکس و آلتی مارا رگه های درخشانی از بلورهای کربنات آهک رنگ سفیدی را برای نقاشان پیش از تاریخ فراهم آورده بود که می توانستند به کمک آن سایه های محو و عمق میدان های قابل توجهی را خلق کنند.

انسان ما قبل تاریخ با مشاهده دگرگونی رنگ های طبیعت خیلی زود به اهمیت رنگ ها پی برد: در چرخه شبانه روز به هنگام غروب خورشید افق قرمز رنگ پایان فعالیت روزانه را نشان می داد و نیاز برای فرو رفتن در امنیت غارها را به منظور دور بودن از خطرات تاریکی –شب سیاه- اعلام می کرد . قرمز و سیاه نیز همواره به عنوان رنگ های نمادین حیات و مرگ به شمار می آمدند و نخستین بار انسانهای غارنشین از این دو رنگ برای تزئین گور مردگان ثخود استفاده می کردند و بعدها اخلاقشان آنها را جهت آراستن آثار هنری خویش به کار بردند.

با پیشرفت انسان کشیدن تصاویر در دوران غارنشینی و تزئین دیوارها در میان جوامع قبیله ای جایش را به خود آرایی بر سطح بدن داد. در ابتدا برای این کار از انواع اشیاء طبیعی مانند برگ و پر و صدف و رنگ استفاده می کردند. در هر قبیله و اجتماعی تمامی سطح بدنشان را مطابق با طرح مخصوصی رنگ آمیزی می کردند تا موقعیت خاص خود را در جامعه پیرامونشان نشان دهند. تاثیر رنگ در معماری

این گونه رنگ آمیزی ها را معمولا در زمانهای مهمی از حیات فرد یعنی به هنگام آغاز دوره جدیدی از زندگی او (تولد – بلوغ- ازدواج – مرگ ) انجام می دادند . رنگ بدن و شیوه خود آرایی نشانگر هویت و تعلق هر فرد به جامعه ای خاص بود و در عین حال موقعیت او را در میان سایر اعضاء تعیین می کرد و مبین نقش اجتماعی وی بود. رنگها و طریقه های مختلف رنگ آمیزی به افراد یک قبیله بخصوص قبایل دیگر امکان می داد تا اشخاص را از یکدیگر تشخیص دهند و در نتیجه به مشابه مدل های خاص لباس ( درست مانند لباسهای متحدالشکل  افراد پلیس – کارمندان – پرستاران – پزشکان ) عمل می کردند.

تاثیر رنگ در معماری

رنگ های داخلی

اهمیت رنگهای فضاهای داخلی و نفوذ آنها بر افراد زمانی مشخص می شود که به این واقعیت توجه کنیم که به طور متوسط دوسوم از وقتمان را در محیط های بسته سپری کنیم. رنگ یکی از عوامل اصلی تعیین کننده سبک و سیاقی است که بدان طریق با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار می کنیم . این محیط چگونه به نظر می رسد و چه احساسی را به فرد القا می کند؟ در این میان رنگ بیش از هر عامل مستقل دیگر می تواند فضای کسالت بار و یکنواخت اطراف را به مکانی روح بخش و مطلوب مبدل سازد. تغییر رنگ دیوارها می تواند بیش از تغییر مبلمان یا حتی  ساختار اساسی یک اتاق نتایج چشمگیری به بار آورد . برای اینکه بتوانیم ارتباطی درست میان طبیعت خود با دکوراسیون داخلی خانه برقرار سازیم باید بیاموزیم که ترس از متفاوت بودن با سایرین و منحصر به فرد بودن را از خود برانیم ترسی که بیشتر اوقات مانع از این می شود که افراد رنگها را آزادانه به بازی گیرند. این امر شجاعت خطر کردن را برای رسیدن به خودشناسی بیشتر از آنها می گیرد. اکثر ما به افرادی شرطی مبدل شده ایم غالبا خود را در حصاری از از رنگهای معقول بی روح خنثی و کمرنگ و بی رمق قرار می دهیم رنگهایی که مانع از بروز احساسات و نمایان شدن خود واقعی ما می گردند. به منظور کمک به درهم شکستن این موانع و گرفتن بیشترین بهره از رنگها در محیط اطراف خود لازم است به کشف اطلاعات گسترده تری درباره ارتباطات فردی خویش با رنگها نائل گردیم و مواردی را درک کنیم که علاقه مندی یا بیزاری نسبت به رنگهایی خاص در مورد ما آشکار می سازند. با بذل توجه بیشتر به قدرت رنگها در خانه های خود ممکن است از آنچه به  واسطه این کار نمایان می گردد به شکلی خوشایند یا ناخوشایند غرق حیرت شویم. برای این کار تنها لازم است اشیایی را که هر روزه در خانه و در فضای پیرامون خود می بینید مد نظر قرار دهید . با توجه هوشیارانه نسبت به مجموعه رنگ های اطرافتان گام نخست را برای رسیدن به رنگ آگاهی کامل بر می دارید به همراه کسب این هوشیاری تازه گام بعدی را برداشته و به رنگ دیوارها سقف و کف اتاق ها نگاه کنید تاکنون چند بار آگاهانه درباره دلایل برگزیدن یک الگوی خاص.  تاثیر رنگ در معماری

  راهنمای خرید:
  • پرداخت با کلیه کارتهای بانکی عضو شتاب امکانپذیر است.
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد. همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • لینک دانلود امکان 10 بار دانلود در 48 ساعت آینده را دارد، لذا باید طی 48 ساعت آینده نسبت به دریافت کامل فایل اقدام نمایید. پس از اتمام بازه 48 ساعتی، فایل فوق به صورت خودکار از روی سرور پاک شده و دریافت شده تلقی می شود.
  • در صورت وجود هر گونه مشکل در فایل دانلود شده، حداکثر تا 24 ساعت، از طریق تماس با ما اطلاع دهید تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.